Gıda Endüstrisinde Ozon Kullanımı


Gıda sektöründe ozon sistemleri kullanımı ilk olarak su sterilizasyonu için gerçekleştirilmiştir. Gıda sektöründe alternatif dezenfektan olarak ozon makinası kullanımı oldukça yaygındır. Dünyadaki su şişeleme işletmeleri için ozon gazıoldukça bilinen bir gaz olarak halen kullanılmaktadır. Ozon 3 oksijen atomundan oluştuğu için gıdada kullanımında çevreye ve insana hiçbir zararı yoktur. Bununla ilgili araştırmalar sonucu ozona pek çok alanda GRAS (Generally Recognized As Safe) statüsü yani zararı olmayan madde ünvanı verilmiştir.

Ozonun gıdada GRAS statüsünü kazanmasıyla ozon gıda sektöründe sayısız uygulamada yerini aldı. Bu uygulamalar içerisinde yaş sebze meyvede en yaygın kullanımı, ürünün ozonlu su ile yıkanması veya ozon baskısı altında depolanarak çürüme oranını azaltıp ürünün ömrünü uzatmak gelir. Japonya, Avustralya ve Fransa gibi ülkelerde ozonun gıda üretiminde kullanıldığını görmekteyiz. Gıdaların ozonlanmasını destekleyen ve bir sterilizasyon amacıyla kullanıldığındaki faydalarını ispatlayan birçok doküman mevcuttur.

Gıda Sektöründe Alternatif Dezenfektan olarak Ozon Makinası Kullanımı : Ozon halen gıda sektöründe gıdaların yüzey hijyeni, ekipman, ambalaj materyali ve atık suların dezenfeksiyonu gibi alanlarda kullanılmaktadır. FDA ve ADEC gıda işletmelerinde sanitasyon elemanı olarak ozon kullanımını onaylamıştır. Özetle ozon sistemlerinin kullanımının, ozondaki düşük konsantrasyon ve kısa uygulama sürelerinde etkili olması, parçalandığında zararsız ürünlere dönüşmesi, üründe kalıntı bırakmaması gibi nedenlerle geleneksel dezenfektanlara iyi alternatif olduğu düşünülmektedir.

Gıda sektöründe içme suları, balık üretim ve işleme tesisleri, meyve ve sebze işleme tesisleri, kuru gıdalar, piliç karkaslarının dezenfeksiyonu ile işletme sularının yeniden kullanımı gibi çok farklı alanlarda ozon uygulamaları yapılmaktadır

Eğer firmanıza ozon sistemi kurma imkanınız var ise kurmanızı öneriyoruz. Çağdaş Ozon Sistemleri firması olarak son ozonlama teknolojilerini kullanarak bu işlemi yapmaya hazırız. Aramaktan çekinmeyiniz. Ofis : 0 322 239 77 50 ---- GSM : 0 507 984 45 49